Panele fotowoltaiczne

Przyjmując, że nasza minielektrownia o mocy 5 kWp zainstalowana jest w domu znajdującym się w województwie lubelskim, wyprodukuje ona rocznie 4750 kWh prądu. Odpowiada to przeciętnemu zapotrzebowaniu na prąd przez 4-osobową rodzinę.

Zatem, jeśli za prąd płacimy 0,65 zł za kWh (wraz ze wszystkimi opłatami stałymi), to zaoszczędzimy około 3090 zł. Daje to nam zwrot poniesionych kosztów po około 8 latach. Oczywiście nadmiar energii można sprzedawać do sieci. Tą wyprodukowaną przez nas sprzedajemy po około 20 gr za kWh, a kupować musimy drożej. Nie skraca to więc znacząco czasu zwrotu naszej inwestycji.

Już od stycznia 2016 roku zaczynają funkcjonować Taryfy Gwarantowane w wysokości 0,65 – 0,75 zł / kWh energii wytworzonej w przydomowej elektrowni słonecznej o mocy do 10 kW. Mimo wcześniejszych zapowiedzi byłego już rządu przepisy te nie zostały zmienione na niekorzyść właścicieli instalacji fotowoltaicznych.

Zgodnie z Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii w przypadku instalacji o mocy do 3 kWp sprzedaż energii (niezużytej w czasie rzeczywistym przez budynek) następować będzie po 0,75 zł / kWh, a w przypadku instalacji o mocy 3-10 kWp po 0,65 zł / kWh. Stawki te gwarantowane są ustawowo przez okres kolejnych 15 lat od chwili uruchomienia instalacji. Z taryf gwarantowanych mogą korzystać zarówno osoby fizyczne (nie ma potrzeby zakładania działalności gospodarczej) jak i firmy.

Ustawa nakłada jednak pewne ograniczenia – z taryf gwarantowanych będą mogły korzystać tylko osoby, których instalacje zmieszczą się w limicie 300 MW dla instalacji o mocy 3 kWp oraz 500 MW dla instalacji o mocy 3-10 kWp. Decydować będzie kolejność zgłoszeń składanych w przedsiębiorstwach energetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *