Pompa Ciepła

1. Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła jest oparte na prostym mechanizmie. Pompy ciepła pobierają ciepłą energię z pewnego źródła, którego temperatura jest niższa niż w pomieszczeniu, które zamierzamy ogrzać i przetwarza to ciepło tak, aby miało wyższą temperaturę niż na początku.

Ten sposób działania porównuje się często do pracy lodówki, która pobiera ciepło z zawartych w niej produktów i oddaje to ciepło otoczeniu. Pompa ciepła ma bardzo podobną zasadę działania. Odpowiednia instalacja pompy ciepła (np. układ rurek wypełnionych glikolem z wodą) pobiera ciepło z gleby, powietrza czy wody gruntowej, następnie kondensuje to ciepło za pomocą sprężarki i oddaje swojemu otoczeniu.

2. Do czego wykorzystywana jest pompa ciepła
Pompa ciepła wykorzystywana jest do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynków. Bonusem w przypadku montażu pompy jest możliwość korzystania z funkcji klimatyzacji latem.
Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć na rynku pompę powietrzną, która miała by pełnić funkcję jedynego źródła ogrzewania budynku w naszym klimacie, jednakże w ostatnich latach, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii stało się to możliwe.

3. Co trzeba wziąć pod uwagę rozważając zakup pompy ciepła?
Pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym, dlatego planując budowę domu należy zaprojektować instalacje grzewczą w ten sposób, aby ogrzewanie podłogowe było podstawowym źródłem ciepła w domu. W budynkach już istniejących zaleca się zamianę istniejących grzejników wysokotemperaturowych na klimakonwektory. Kluczową sprawą jest zbadanie zapotrzebowania energetycznego budynku.

4. Jakie mamy rodzaje pomp ciepła i która jest najlepsza i dlaczego?
Wyróżniamy pompy ciepła do ogrzewania budynków oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pierwsze z nich można podzielić na pompy solankowe, z gruntowym wymiennikiem ciepła (odwierty pionowe lub kolektor poziomy) oraz pompy powietrzne.
Pompy gruntowe są ekonomiczniejsze w eksploatacji, ponieważ pobierają ciepło z ziemi, gdzie w przypadku odwiertów pionowych przez cały rok utrzymuje się stała temperatura. Jednak koszt montażu jest większy w porównaniu z pompą powietrzną, która to z kolei czerpie ciepło z powietrza atmosferycznego i poniżej -15 stopni Celsjusza musi być wspierana przez drugie źródło ciepła ( grzałki elektryczne, kocioł węglowy, gazowy, stałopalny).
Obserwujemy stały wzrost sprzedaży takich urządzeń.
Powietrzne pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej stanowią ciekawą alternatywę w stosunku do kolektorów słonecznych. Ich plusem jest to, że działają niezależnie od promieni słonecznych, jednak są droższe w eksploatacji niż kolektory. Miesięczny koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej dla czteroosobowej rodziny za pomocą pompy ciepła oscyluje w granicach 30-40 zł co stanowi ¼ ceny ogrzania wody za pomocą grzałki elektrycznej.

5. Dlaczego pompa ciepła jest dobrą metodą do ogrzania domu?
Jest do czterech razy tańsza niż ogrzewanie gazowe, trzy razy tańsze niż ogrzewanie piecem olejowym, 30-40% tańsze od ogrzewania gazowego. Pompa ciepła jest też nieznacznie tańsza do ogrzewania domu za pomocą kotła na paliwo stałe (Ekogroszek, węgiel, drewno) jednak jest całkowicie bezobsługowa oraz zapewnia czystość, nie potrzebujemy miejsca na składowanie opału, możemy nią sterować przez interent bądź smartfona. Jest też na pewno najbardziej ekologicznym rozwiązaniem ze wszystkich wyżej wymienionych sposobów ogrzewania budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *